„NEHODNÉ ŽITÍ. Nacistická „eutanazie“
Vážené dámy a pánové,
srdečně Vás zveme k Památníku Großschweidnitz k návštěvě výstavy „NEHODNÉ ŽITÍ. Nacistická „eutanazie“ v říšské župě Sudety a v protektorátu Čechy a Morava, 1939-1945“.
V roce 2010 vůbec poprvé představená putovní výstava, vznikla v evropské spolupráci Památníku zámek Hartheim (Rakousko), Nadace Saské památníky (Spolková republika Německo), Ústavu pro soudoubé dějiny v.v.i. AV ČR a Památníku Terezín.
Tato výstava uzavřela mezeru ve výzkumu nacistických zločinů proti duševně postiženým a psychicky nemocným lidem v župě Sudety a v protektorátu Čechy a Morava. V osmi kapitolách Vám bude ukázána cesta k nacistické „eutanazii“ a současně i její nejdůležitější fáze a období. Osvětleny budou také biografie pachatelů a tragické osudy obětí se dočkají svého uznání. K výstavě Památníku zámek Hartheim patří např. i kufr z muzea s originálními pozůstalostmi a s předměty denní potřeby zavražděných pacientů.
Trojjazyčná výstava (německo-anglicko-česká) má přímou lokální souvislost s bývalým lěčebným a pečovatelským ústavem Großschweidnitz, který hrál významnou roli při dopravě pacientů z a do anektovaných oblastí. Přeshraníční práce historiků na těžce zatížené kapitole společných dějin je významným příspěvkem k dorozumění mezi oběma národy. V tomto duchu je výstava zaměřena i na společné návštěvy česko-německých skupin.
Obzvláště rádi bychom Vás upozornili ještě na dvě události:
Při zahájení výstavy v neděli, 17.05.2015 od 15.00 hodin budou v Památníku Großschweidnitz s Dr. Borisem Böhmem (Památník Pirna-Sonnenstein) a Dr. Michalem Šimůnkem (Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd, Praha) přítomni dva tvůrci výstavy a vůdčí výzkumníci tohoto tématu.
V pondělí, 15.06.15 v 19:00 hodin představí Dr. Michal Šimůnek (Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd, Praha) a Dr. Milan Novák (zástupce vedoucího Psychiatrické léčebny Kosmonosy) vývoj projektu v posledních letech a současně budou odpovídat na vaše otázky, týkající se historie nacistické „eutanazie“ na obou stranách hranice.
Celá událost bude dobrou příležitostí k česko-německé výměně pro učitele dějepisu, pečovatele, vedoucí církevních skupin a jiné multiplikátory.
Pokud chcete naši výstavu s vaší třídou navštívit, kantaktujte nás, prosím, na níže uvedené emailové adrese či na našich telefonních číslech . Rádi Vás podpoříme při organizaci vašich akcí a připravíme pro Vás různé pedagogické nabídky. Těšíme se na Vaše zpětné vazby!
Se srdečným pozdravem
Otevírací doba výstavy: 17.05. -28.06.2015
( Philine Brandt ) útery a čtvrtek 14-18 hodin a kdykoliv podle dohody
Památník Großschweidnitz Email:info@gedenkstaette-grossschweidnitz.org
Pedagogika a pořádání výstav Mobil: +49 157 76826142 (Philine Brandt)